Na een kleine twaalf jaar stopt Bureau MORBidee met de webshop; alle materialen zijn vanaf 1 januari 2025 niet meer te koop. Tijd voor afscheidsinterviews, leek ons. Allereerst een interview met Mariska, afgenomen door Rob. Volgende week draaien ze de rollen om.
Hoe kijk je terug op bijna 12 jaar Bureau MORBidee?
“Heel eerlijk? Dan is het antwoord ‘wisselend’. Ik ben enerzijds supertrots op wat we gedaan en bereikt hebben. Normaalgesproken ben ik niet zo borstklopperig, maar ik durf inmiddels wel hardop te zeggen dat we een paar stenen verlegd hebben als het gaat om het bespreekbaar maken van de dood. Kijk bijvoorbeeld naar de term ‘levenseindegesprekken’ die nu zoveel gebruikt wordt. Die bestond nog niet of nauwelijks voordat we het boek ‘Levenseindegesprekken’ introduceerden. Speelse gespreksstarters, zoals de Kaartjes van Betekenis, zijn inmiddels ook volop geaccepteerd en vonden navolging. Dat hebben wij grotendeels in gang gezet.”
“Dat kunstmatige onderscheid tussen commercieel en niet-commercieel…”
“We hebben het lang volgehouden. We hebben in al die jaren vele initiatieven zien komen en gaan. Ook daar ben ik trots op: soms tegen de wind in, gingen we door. Want het was nooit een vetpot, en de uren werk hebben nooit in verhouding gestaan tot de verdiensten. En hoe vaak we het verwijt kregen commercieel te zijn…. Ik moest daar altijd om lachen. Dat kunstmatige onderscheid tussen commercieel en niet-commercieel mag echt de wereld uit. Als wij commercieel zijn, is de oncoloog die aan het leed van mensen met kanker een loon overhoudt dat ook.”
“Wat ik in al die jaren ook geweldig vond, is de steun van zoveel mensen. Al die mensen die onze missie steunden en verder uitdroegen. Al die mensen die onze producten met veel overtuiging in hun werk ingezet hebben. Echt, zonder hen hadden we het geen jarenlang volgehouden. En dat bedoel ik niet vanwege de inkomsten, nee, dat bedoel ik vanwege de morele steun die zo onontbeerlijk is om je eigen missie en passie niet te verliezen. Dus op deze plek: een groot dankjewel aan jullie, je weet wie je bent!”
“Er zijn mensen die hun eigen ego belangrijker vinden dan de palliatieve patiënt”
“Wat ik niet leuk vond is om te moeten ontdekken hoe de support van derden bij ons streven om de dood bespreekbaar te maken, en de zorg voor palliatieve patiënten te verbeteren door betere communicatie over hun leven en de realiteit van het naderende sterven, vaak sterk afhankelijk was van oneigenlijke motieven. Mensen vonden onze actie, producten of blogs soms geweldig, maar steunden die niet in het openbaar, omdat het de aandacht van henzelf afleidde. Ik noem geen namen, want dat mag niet van jou, maar er zijn ook binnen de palliatieve wereld mensen die hun eigen ego belangrijker vinden dan de boodschap. En dus ook belangrijker dan de palliatieve patiënt. Dat stak en steekt, en is een van de redenen waarom ik al eerder een stap terug heb gedaan in de werkzaamheden voor Bureau MORBidee. Ik kon daar helaas niet zo goed mee omgaan.”
Als je terugkijkt, is er dan iets wat je liever anders zou gedaan hebben?
“Nee. Achteraf is altijd makkelijk om iets aan te wijzen van ‘dit ging niet goed, dit kon beter’, maar wat heb je eraan? Ik bewonder nog steeds onze drive in de eerste jaren, hoe we wars van ‘hoe het hoort of moet volgens sommigen’ ons ding deden, omdat we erin geloofden. We geloofden bijvoorbeeld dat je zonder jarenlang onderzoek te doen gesprekshulpen kon bedenken en in de markt kon zetten. En we kregen gelijk, niet alleen omdat we duizenden producten verkochten, maar ook door de positieve feedback die daarop zo vaak volgde. Dat voelt nog steeds goed. Soms zijn dingen gewoon echt niet zo ingewikkeld, mensen maken het vaak zelf te moeilijk.”
“Alleen natuurwetten zijn onwrikbaar”
Op welk product ben je het meest trots?
“Op de Kaartjes van Betekenis (*). Nog steeds bewijst dat kaartspel zich als een simpel maar uiterst doeltreffend middel om waardevolle gesprekken op gang te brengen. Misschien moeten we het concept als geheel verkopen zodat een andere partij ermee verder kan? Het is best zonde dat het nu ophoudt. Al heb ik er vrede mee hoor. Laat anderen de stugge palliatieve barricaden maar een tijdje bestormen.”
Wat zou je anderen willen meegeven die een soortgelijk bureau zouden willen beginnen?
“Poeh. Niet doen? Haha, nee hoor. Heel simpel: trek je niks aan van zogenaamde regels. Er zijn geen regels, alleen natuurwetten zijn onwrikbaar. Volg je hart en trek je niks aan van wat anderen zeggen als het niet sterk en zinnig beargumenteerd is.”
(*) De Kaartjes van Betekenis zijn sinds 1 december jl. uitverkocht.
Geef een reactie